Kiközösítés, zaklatás, megszégyenítés, megfélemlítés: ezek a jelenségek nem újkeletűek, az internet és a mobileszközök azonban minden eddiginél tágabb teret tudnak adni a bántó szándékok megnyilvánulásainak is.
Természetesen régen is volt „cikizés”, egymás bántása, csak erre nem figyeltek annyira oda, mint napjainkban. Az internettel a lehetőségek száma bővült, hiszen így egyszerűbben, gyorsabban lehet másokról információt terjeszteni, „arc nélkül” könnyebb lejáratni másokat. Mindeközben a helyzetet fokozza, hogy az iskola és általánosságban a nevelés ma már sokkal kevesebb értéket ad át, mint korábban.
A cyberbullying egyik fontos sajátossága, hogy olyan személyiség is válhat online zaklatóvá, aki alapvetően nem tűnik erőszakosnak, vagy aki a valós életben nem is merne konfrontálódni vagy másokat bántani.
Utálkozás a suliban? Nem akar iskolába menni? Rosszul tanul?
Lelki edzés gyerekeknek, gyerekekkel, pszichológussal.
Felnőtt klienseimnél minden 2. felnőtt emlékszik, hogy kiskorában kapott gúnynevet, csúfolták, amire mai napig emlékszik. Megerősítette? Nem. Rombolta önbizalmát.
Naponta 2-3 gyermek keres meg azzal, hogy mit tud tenni a kiközösítés ellen, hogy el akarja hagyni az iskolát, s súlyos esetekben öngyilkos gondolatai is vannak.